BCAA – czyli jaki wpływ na nasze mięśnie mają aminokwasy.

Jeśli masz zamiar trenować na siłowni lub wykonywać jakikolwiek inny intensywny wysiłek fizyczny, musisz sobie zdawać sprawę, że niektórych składników odżywczych nie jesteśmy w stanie wytwarzać przez własny organizm. Dlatego tak ważną rzeczą jest dostarczanie ich w trakcie wysiłku.

BCAA – co to są aminowkasy?

Leucyna, izoleucyna i walina – te trzy aminokwasy są fundamentem suplementacji jeśli chodzi o BCAA – oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Leucyna w skrócie wspomaga tworzenie nowych białek przez organizm, z których zbudowany jest twój biceps, mięśnie klatki piersiowej czy sześciopak na brzuchu.

Izoleucyna jest tak jakby rezerwowym źródłem energii wtedy, gdy skończą się podstawowe zapasy energetyczne w naszym organizmie. Jest to także niezbędny aminokwas do syntezy białek.
Walina aktywuje się w sytuacja wzmożonego stresu czy adrenaliny. Jej podstawową funkcją jest proces naprawczy mięśni. Odgrywa bardzo dużo rolę w regeneracji naszych zmęczonych ciężkim treningiem mięśni.

W sumie suplement BCAA to mieszanka właśnie tych trzech aminokwasów, przyczyniających się do efektów naszej pracy nad umięśnionym ciałem.

Jak Stosować BCAA?

Wszystko zależy od tego ile ważysz. Pamiętaj że maksymalna dawka BCAA to 1 gram na 10 kilogramów masy twojego ciała. Wielu trenerów personalnych radzi stosowanie 10 g na jedną dobę, czyli 5 g przed treningiem i druga połowa po nim. Dobrym rozwiązaniem w kwestii stosowania BCAA jest konsultacja z dietetykiem sportowym, który jaśniej wytłumaczy i sprecyzuje najbardziej optymalną dawkę, ponieważ każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na aminokwasy.

Czy suplementacja BCAA ma zły wpływ na organizm?

Przede wszystkim podstawą jest dobrej jakości, w 100 % sprawdzony produkt. Wiele BCAA oprócz wymienionych wyżej aminokwasów posiada całą tablicę Mendelejewa, dlatego ważne jest czytanie etykiet.

Skutki uboczne stosowania BCAA nie są stwierdzone w żadnej z analiz naukowych, mimo licznych badań nad tym suplementem. Jeśli przesadzimy z dawkowaniem, mogą pojawić się objawy przypominające zatrucie lub grypę żołądkową. Czasem również biegunka czy wymioty mogą pojawić się przy dobrze dobranej dawce, a powinny ustąpić, gdy nasz organizm się trochę do nich przyzwyczai.

Wszystko co robimy, róbmy z głową. Równowaga w dostarczaniu suplementów, pomoże o wiele bardziej niż na siłe wpychane dwukrotne dawki, o których zapewne nie raz usłyszysz od pseudo pakerów, z klatami jak gęś wyścigowa, którzy BCAA zamienili na „poważniejsze” wspomagacze. Pamiętaj, żeby zawsze mieć swój rozum.