Co lepiej do Ciebie pasuje praca na etacie czy własny biznes?

Niezwykle ważne jest, aby w życiu robić to, co się lubi. Sama praca dla pieniędzy jest najlepszą drogą do wypalenia zawodowego. Dlatego, zamiast poświęcać swój czas na pracę w firmie, z którą za parę lat możemy nie chcieć mieć nic innego wspólnego niż wypłata to lepiej zainwestować w swoją własną działalność. Z drugiej strony własna działalność, to ogrom pracy, która nigdy się nie kończy. Nie każdy chce być tak odpowiedzialny i chodzić w ciągłym stresie.

Zalety i wady etatu

Jedną z największych zalet pracy na etacie jest jej stałość. Nie chodzi o kwestię związaną ze zwolnieniami czy zatrudnieniem. Stałe są godziny pracy, zadania do wykonania czy zarobki. Mając etat przeważnie możesz mieć pewność co do warunków podpisanej umowy. Kolejną pozytywną kwestią jest to, że to nie Ty inwestujesz, ale ktoś inwestuje w Ciebie. Masz również możliwość szkoleń poszerzających Twoje umiejętności. Nie należy do Ciebie opłacanie wszystkich składek czy dbanie o inwestycję firmy. Cała Twoja pensja jest dla Ciebie.

Niestety praca na etacie nie jest pozbawiona wad. Stały czas pracy jest odpowiednikiem 8 godzin dziennie w niej spędzonych. Nawet co by się nie działo musisz w niej być. Etat w części firm wiąże się w systemie zmianowym, który burzy harmonię dnia. Stała pensja jest zaletą, gdy wiesz, że mniej nie zarobisz. Jednak wadą jest to, gdy wiesz, że na podwyżkę nie masz co liczyć. I jeszcze ten urlop. Niby każdemu przysługuje na początku 20 dni, które możemy wykorzystać, ale prośba o urlop wiąże się z podaniem w dziale kadr. W najgorszym przypadku czeka nas długa negocjacja i odmowa.

Samozatrudnienie

Czyli jesteś sterem, żaglem i okrętem. Wiąże się tym ogromna odpowiedzialność, za którą czekają Cię pewne korzyści. To ty decydujesz, ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na pracę, w jakich godzinach oraz w jakie dni. Sam decydujesz o kierunku rozwoju firmy. Najlepiej wiesz jak zainwestować w swoje stanowisko pracy i co jeszcze Ci się przyda. Jednak najważniejsze jest to, że otrzymujesz wynagrodzenie za to, co lubisz robić. Często jest to wynagrodzenie o wiele bardziej atrakcyjne niż przy pracy na etacie.

Niestety są i minusy. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz być gotowy na dużą ilość pracy, jeszcze więcej nauki i bardzo mało wolnego czasu. Firmą żyje się 24h na dobę, a i tak na wszystko może nie starczyć czasu. Zarobki są wysokie, jednak część z nich należy przeznaczyć na dalsze inwestycje, a one nigdy się nie kończą. Zawsze będzie coś nowego, coś do remontu czy naprawy. Wisienką na torcie tych problemów są wszelkie urzędy. To właśnie właściciel firmy odpowiada za dotrzymanie terminów i zgodność ze wszystkimi przepisami oraz opłatami. Nawet jeśli ktoś inny jest bezpośrednio za to odpowiedzialny, to ostatecznie, konsekwencje uchybień spadną na właściciela.