Czy powinniśmy coś robić po treningu siłowym?

Odpowiedź brzmi: Tak ! Ostatni wycisk na ławce nie kończy naszego treningu siłowego. Wiele osób wie jak trenować, czyli jak technicznie podnosić obciążenie oraz jak je dopasować, aby uzyskać najlepszy efekt. Jednak nie wszyscy wiedzą już co robić, gdy nasz trening siłowy się zakończy. Kluczem do braku kontuzji i odpowiedniej regeneracji jest to, jak zachowamy się po siłowni.

Dlaczego warto się rozciągać po treningu?

Rozciąganie bardzo pozytywnie wpływa na nasze spięte mięśnie po walce z ciężarami. Pomaga to w prawidłowym budowaniu naszych mięśni, kształtując je. Dodatkowym elementem pozytywnie wpływającym na nasze ciało po treningu jest zmniejszone ryzyko kontuzji i gibkie, elastyczne ciało. Dlatego nie zapomnij wykonać kilku skłonów po treningu pleców, aby bez przeszkód znów pojawić się w pełni sił, z mniejszymi zakwasami następnego dnia.

Zjedz coś po treningu

Najlepiej jeśli to pełnowartościowe białko. Dużo od tego zależy pora, w której wykonujemy trening. Jeśli jest rano, możemy pozwolić sobie na więcej. Jeśli jest to wieczór – wystarczy jogurt naturalny z musli z orzechami i dodatkiem owoców. Białko jest podstawowym budulcem naszych mięśni i powinniśmy dostarczać go, najlepiej wraz z węglowodanami, ponieważ wzajemnie oddziałują na wchłanialność. Węglowodany także uzupełnią nasze mięśnie w glikogen, który pomoże im się zregenerować. To właśnie dlatego powinieneś zjeść banana z jogurtem i musli po treningu!

Sauna po treningu? A jak !

Udowodniono naukowo, że mięśnie poddane podgrzaniu po naszym treningu rosną szybciej, jednak pamiętajmy żeby nie przesadzić. Nie należy się przegrzewać, a wizytę w saunie lepiej rozłożyć na kilka krótszych wejść. Obowiązkowym elementem po saunie jest zimny prysznic. Pomoże on zamknąć nasze pory oraz ma wiele innych zalet.

Zimny prysznic po treningu.

Skoro już o nim mowa, zimny prysznic wspaniale wpływa na nasze mięśnie po wysiłku. To właśnie dlatego często widzisz znanych sportowców, którzy na profilach społecznościowych wrzucają zdjęcia z wanny pełnej lodu. Ochładzając mięśnie koimy nasze mikro urazy, dzięki zimnej wodzie zmniejszamy ryzyko kontuzji, oraz zapobiegamy stanom zapalnym. Zimną wodą można polewać się również na co dzień. Wpływa ona dużo lepiej niż gorące kąpiele, dlatego może warto się przestawić?

Jak widzisz, trening nie kończy się na ostatniej serii, a to co zrobisz potem może przynieść wiele korzyści. Stosując się do powyższych rad bez bólu odwiedzisz siłownię kolejnego dnia.