Jak duży wpływ ma porządek na pracę? Metoda 5S

10 stycznia jest dniem, w którym to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na porządek na własnym biurku. Dlaczego zapytacie? Ponieważ 10 dnia stycznia obchodzimy „Dzień Sprzątania Biurka”. To „święto” powstało z myślą o tych osobach, które większość swojego czasu spędzają na pracy przy biurku lub też przy graniu w ulubione gry komputerowe i jest to dla nich jedno z najważniejszych miejsc, o które swoją drogą powinno się szczególnie dbać. Nie oszukujmy się, porządek na stanowisku zwiększa efektywność pracy. Nikt bowiem nie lubi wykonywać swoich obowiązków – czy to służbowych, czy też tych w wolnym czasie, kiedy dookoła leży pełno śmieci, zużytych naczyń, czy też innych łapaczy kurzu. Jak więc zadbać o porządek i pozbyć się bałaganu z biurka?

Zestaw gamingowy prezentuje się lepiej na czystym stanowisku

Każdy, kto na co dzień pracuje przed monitorem komputera, czy laptopa, a co za tym idzie, również przy biurku, powinien zwrócić szczególną uwagę na przedmioty i bibeloty na nim się znajdujące. Może się bowiem okazać, że efektywność pracy spadła ze względu na to, że na biurku znajdują się różne rzeczy, które rozpraszają uwagę. Warto w razie takiej sytuacji sięgnąć po kartkę, długopis i podzielić wszystkie rzeczy znajdujące się na stanowisku na trzy grupy.

Pierwsza grupa to rzeczy, których używamy na bieżąco. Są to, np. długopisy, które po użyciu odkładamy do pojemnika. Takie przedmioty wracają na bieżąco na swoje dotychczasowe miejsce – możemy mieć wówczas pewność, że nie sprawią nam większego kłopotu. Kolejną grupą są przedmioty, które co prawda są przydatne, ale w tym momencie nie są potrzebne na biurku. Takie rzeczy można równie dobrze schować do szuflady i mieć je pod ręką w razie potrzeby. Trzecią i ostatnią grupą będą te przedmioty, które w ogóle nie powinny leżeć na biurku – nie są do niczego potrzebne i tylko robią niepotrzebny bałagan. Mogą to być, np. figurki, które co prawda są ładne, ale jedyna co robią, to zbierają cały kurz.

Nie od dziś wiadomo, że zestaw gamingowy prezentuje się o wiele lepiej na czystym i zadbanym stanowisku. Prawda, czyż nie? Kiedy więc już podzielimy te wszystkie przedmioty znajdujące się na biurku na trzy grupy, możemy przejść do sprzątania. Pamiętajmy, aby utrzymywać czystość na stanowisku pracy i sprzątać na nim na bieżąco. Wszystkie zużyte naczynia odkładajmy z powrotem do kuchni, gdzie ich miejsce, a ewentualne papierki czy inne odpadki wyrzucajmy do kosza.

Co to jest metoda 5S i jak pomaga w dbaniu o porządek na biurku?

W dbaniu o porządek na stanowisku pracy może pomóc jedna z bardziej znanych metod, którą swoją drogą znam od niedawna. Ta metoda stosowana z powodzeniem przez japońskie firmy. Składa się z pięciu punktów, w których skład wchodzą:

  • selekcja, czyli oddzielanie niepotrzebnych rzeczy od potrzebnych – pozbądź się rzeczy zbędnych, które równie dobrze możesz umieścić w szufladzie lub szafce,
  • systematyka – każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, zarówno na biurku, jak i również w szafkach,
  • sprzątanie, czyli dbanie o czystość na stanowisku pracy na bieżąco,
  • standaryzacja – pilnuj organizacji na własnym stanowisku pracy,
  • samodyscyplina, czyli dbanie o wszystkie wyżej wymienione punkty i doskonalenie ich.

Poza wyżej wymienionymi punktami, które wchodzą w skład metody 5S, możesz również zdecydować się na różne gadżety, które pozwolą Ci dobrze zaplanować miejsce dla różnych przydatnych rzeczy na biurku. Mogą to być, np. pudełka na przybory biurowe, podajnik na taśmę, czy też organizer na wizytówki.

Czyste miejsce pracy motywuje do działania, ale to, co jest najbardziej istotne to to, że takie biurko cieszy również oko. Dużo lepiej pracuje się na czystym, schludnym stanowisku – tym bardziej, gdy do tego wszystkiego ma się dobry zestaw gamingowy. W końcu większość z nas, to wzrokowcy, a w dzisiejszych czasach szczególnie atrakcyjne jest dbanie o porządek (nie tylko na biurku). Warto więc zwrócić uwagę na swoje otoczenie i pomyśleć nad tym, co mogłoby pomóc w utrzymywaniu tego porządku.