Mocne i słabe strony najpopularniejszego systemu CMS – WordPress

Wybór najlepszego rozwiązania zawsze sprawia pewne trudności. Te trudności płyną z prostej właściwości naszego świata „Nie ma rozwiązań idealnych”. Podczas każdych rozważań staniemy przed wyborem „coś za coś”. Dobrze to widać na przykładnie systemów CMS. Systemy CMS tworzone są z myślą o ułatwieniu zarządzania strona internetową. Za ich pomocą tworzenie witryn internetowych stało się prostsze i przystępne. Ilości poszczególnych systemów CMS, za pomocą których tworzone są strony internetowe, prawdopodobnie nie da się oszacować. Największa popularność pośród CMS zdobył WordPress. Zatem przyjrzyjmy się jego mocnym i słabym stronom.

Król WordPress

Najpopularniejszy z popularnych, czyli WordPress. Posłuży do stworzenia blisko 60% stron internetowych, jakie tworzone są przy użyciu open source systemów CMS. Swą popularność zawdzięcza łatwości tworzenia i modyfikacji oraz prostocie obsługi. Ten CMS jest dostępny dla każdego.

Mocne strony WordPress

Po pierwsze prostota. Nie wymaga on żadnej specjalistycznej wiedzy do obsługi. A samej obsługi można nauczyć się w ciągu parunastu minut. Sam proces tworzenia strony jest stosunkowo najprostszy sposób wszystkich CMS. Daje również możliwość stworzenia strony samodzielnie przy wykorzystaniu wtyczek i szablonów.

Kolejną zaletą jest ilość gotowych rozwiązań, jakie można znaleźć i zastosować. Istnieją tysiące gotowych wtyczek, za pomocą których można poszerzyć możliwości strony. Cały rynek wtyczek jest ciągle poszerzany i najlepsze ze wtyczek są ciągle rozwijane i ulepszane.
Ilość stron oraz osób znających się na WordPress sprawia, że wsparcie i pomoc techniczna są łatwe do uzyskania. Prawdopodobnie w większości jerzyków można znaleźć specjalistę, który odpowie nam na nasze pytania. Również wiedzę o zarządzaniu lub jak przeprowadzić modyfikacje jest powszechna i łatwa do znalezienia w wyszukiwarce. Istnieje niezliczona ilość poradników i tutoriali.

Na sam koniec tego zestawienia mocnych stron podam WordPress prostą informację o kosztach. Otóż WordPress generuje stosunkowo jedne z niższych kosztów stworzenia strony internetowej oraz niewielkie jej późniejszego utrzymania. Wynika to z ilości programistów zajmujących się tym tematem.

Słabe strony WordPress

Mimo wszystkich tych zalet WordPress ma pewne słabości. Pierwsza to powszechność. Tak jest to problem, ponieważ jest to system statystycznie bardzo narażony na ataki hakerskie. Istnieją dwie społeczności, jedna stara się ciągle podnosić poziom zabezpieczeń droga szuka kolejnych sposobów jak obejść te zabezpieczenia.

Kolejną sprawą jest problem prostoty podstawowej wersji i ograniczeń w rozbudowie. WordPress do bycia funkcjonalnym potrzebuje wtyczek i szablonów. O ile stworzenie szablonów jest w zasięgu większości twórców stron. To napisanie funkcjonalności może być poważnym wyzwaniem. Cześć funkcji można zyskać przy użyciu wtyczek jednak prędzej czy później natrafi się na problem, dla którego nie ma gotowego rozwiązania lub jest ono niemożliwe do wprowadzenia na WordPress.

Wtyczki również mogą być problemem. Po pierwsze nie wszystkie z nich są wystarczająco dobrze zabezpieczone. Przez co mogą stać się przyczyna ataku. Inne mogą być z sobą niekompatybilne i powodować problemy. Największy problem jednak stanowią te, które utracą wsparcie od twórców. One mogą być z czasem niekompatybilne z nową wersją WordPress.