Mysz przewodowa vs bezprzewodowa – wybór należy do Ciebie

Jeżeli jesteś osobą, która na co dzień pracuje przy komputerze, to na pewno nie raz zdarzyło Ci się stać przed dylematem, jaką myszkę wybrać. Mysz komputerowa to obowiązkowe narzędzie, bez którego obsługa komputera stacjonarnego nie byłaby możliwa. Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o laptopy – te bowiem mają coś takiego jak touchpad, czyli panel dotykowy. Dla wielu osób, a zwłaszcza pasjonatów gier komputerowych, to jednak nie wystarcza i koniec końców decydują się oni na zakup myszki. Ale jaką mysz tak właściwie wybrać?

Myszki – dostępne rodzaje

Na rynku mamy kilka rodzajów „myszek”. Każda mysz komputerowa spełnia na swój własny sposób oczekiwania i potrzeby użytkowników. Wyróżnia się dwa rodzaje tych narzędzi do pracy przy komputerze, a są nimi: myszki bezprzewodowe (radiowe bądź na bluetooth) oraz myszki przewodowe. Czym się one tak właściwie różnią?

Pierwsza zasadnicza różnica polega na tym, że myszki przewodowe mają kabel, a myszki bezprzewodowe tego kabla nie mają. To chyba oczywiste. Niemniej jednak jest kilka ważnych aspektów, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie tej odpowiedniej. Jakie to aspekty? Przede wszystkim to, w jaki sposób korzystamy z komputera. Jedni wolą dobre myszki z kablem, inni zaś te, które są zasilane na baterie i łączą się z komputerem bądź laptopem za pomocą bluetooth.

Przewodowa mysz komputerowa sprawdzi się idealnie dla graczy, którzy podczas rozgrywek sieciowych stawiają na stabilne połączenie, bez zakłóceń. Mysz łączy się bezpośrednio z komputerem bądź laptopem. Co prawda w laptopach jest wspomniany już wcześniej touchpad, jednak nie sprawdzi się on w wielu grach, które wymagają synchronizacji mysz-klawiatura, np. gra Wiedźmin. Bezprzewodowa myszka sprawdzi się bardzo dobrze dla tych, którzy nie lubią długiego ciągnącego się kabla i stawiają na ogólną swobodę, ale czy na pewno?

Blaski i cienie myszy komputerowych

Jak można bardzo łatwo się domyślić, zarówno myszki przewodowe, jak i te bezprzewodowe, mają swoje zalety i wady. Co do największych zalet myszy bezprzewodowych można zaliczyć to, że nie mają one długiego kabla, który często powoduje krępowanie ruchów podczas pracy przy komputerze. Nie jest to jednak coś, z czego należałoby się jakoś ogromnie cieszyć. Przewód zapewnia stałe połączenie, ciągłość pracy i minimalizuje ryzyko występowania zakłóceń, czy też utraty sygnału, co dość często zdarza się w przypadku myszy zasilanych na baterię – wymiana baterii uważana jest za największą wadę tych urządzeń.

Co więcej, myszkę zasilaną na baterię również łatwo zgubić – albo zgubić nadajnik, który podpina się do komputera lub laptopa. W przypadku myszy z kablem możemy mieć pewność, że mysz zostanie na swoim miejscu. Dla graczy najważniejszy w myszkach jest parametr, który nazywa się „input lag”. Jest on związany z opóźnieniem, które występuje w momencie ruchu myszki na poziomie mysz-kursor. Przewód zapewnia stabilne i zgrane połączenie z urządzeniem, co w grach sieciowych jest niezwykle istotne.

Wybierz mądrze

Wybór myszki, czy to do grania na komputerze – czy do pracy, czy po prostu do surfowania w sieci – jest niezwykle trudny. Należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj samej myszki, ale również to, jakie ma ona parametry. Czy będzie to mysz laserowa, czy optyczna. Na rynku mamy wiele różnych modeli i rodzajów myszy, a ceny tych lepszych zaczynają się już od zaledwie pięćdziesięciu złotych. Nie należy kierować się jednak ceną, ponieważ często nie oddaje ona tego, jak sprawuje się dane narzędzie. Warto jednak czytać opinie oraz sprawdzać samo działanie, np. poprzez oglądanie recenzji produktowych w serwisie YouTube.