Najczęściej spotykane rodzaje domów drewnianych

Niewątpliwie domy drewniane mają swój niepowtarzalny charakter. Łączą w sobie klasyczną elegancję z bliskością natury. Niedziwni więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się, aby właśnie z drewna powstał ich dom możeń. Zobacz, jaki są na częściej spotykane rodzaje technologi budowania domów drewnianych.

Domy szkieletowe drewniane

Domy szkieletowe zdobywają dopiero swoje miejsce na Polskim rynku. Znane są one dobrze z Amerykańskiej pop kultury. Ich konstrukcja charakteryzuje się szkieletem z belek drewnianych. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniane są materiałami izolacyjnymi. W tej technologi możliwe jest tworzenie godowych ścian w fabryce, a następnie matowanie z nich w szybki sposób domu. Najczęściej spotykanymi typami budowy domów szkieletowych są typ niemiecki, typ skandynawski oraz typ kanadyjki.

Drewniane domy z bali.

Jak łatwo się domyślić w przypadku domów drewnianych z bali są one wykonywane z bali. Bale pełne są robione z litego drewna. W zależności od projektu mogą przyjmować kształt, klasyczny (z zewnątrz okrągłe natomiast wewnątrz płaskie), dwustronnie zaokrąglone, okrągłe pełne oraz prostokątne. Podczas budowy domu wykorzystuje się bale o średnicy od 10 do 30 cm. Serednica oraz ich kształt mają wpływ na właściwości izolacyjne ściany zewnętrznej. Na uwagę zasługuje również fakt, że bale mogą tworzone poprzez sklejanie z sobą elementów. Dzikie temu zyskują one lepsze parametry termo izolacyjne. W tym przypadku mówimy o trzech typach bali, którymi są bale klejone, bale izolacyjne oraz bale warstwowe.

Domy w technologi ryglowej

W wersji klasycznej za warstwę uszczelniającą służył biały tynk. Jak można się domyślić w klasyczny domu ryglowym trudno o właściwa termoizolacje. Obecnie ten problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązania za sprawa zastosowywania dostosowywanych rozwiązań termoizolacyjnych.