Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat rowerów miejskich

Rowery miejskie to jedna z najpopularniejszych kategorii rowerowych na całym świecie. Dlatego też w poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące właśnie tego modelu roweru. Poznasz jego historię, to czym się wyróżnia, a także jakie są jego zalety. Spójrz niżej.

Historia roweru miejskiego

Pierwszy pomysł dotyczący systemów rowerowych pojawił się w głowie holendra Luuda Schimmelpenninka i pochodzi z roku 1965 roku. Postanowił on udostępnić mieszkańcom Amsterdamu aż 20 tysięcy białych rowerów miejskich całkowicie za darmo. Jego głównym celem było przede wszystkim zmniejszenie ruchu samochodowego oraz oczyszczenie powietrza od spalin samochodowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten pomysł nie był przychylnie odebrany przez radę miasta. Policja zaczęła więc konfiskować rowery. Jednak na tym nie koniec. Całą akcją zainteresowali się mieszkańcy Danii, którzy po pewnym czasie zaproponowali współpracę holenderskiemu pomysłodawcy. Dlatego w połowie lat 90. powstała pierwsza na świecie wypożyczalnia rowerów miejskich. Jednak odbiło się to echem również wśród złodziei. Wypożyczenie roweru było anonimowe, więc z łatwością można było go ukraść. W 1998 roku we Francji zaczęły pojawiać się pierwsze systemy rowerów miejskich. Ale dopiero od 2007 roku zainspirowały się tym również inne kraje na świecie. Z całą pewnością można stwierdzić, że najwięcej rowerów miejskich znajduje się w Chinach, a jeśli chodzi o Europę to największe ich skupisko znajduje się we Francji. Trzeba podkreślić, że na świecie jest już ponad 1000 miast, które udostępniają ludziom rowery miejskie.

Cechy charakterystyczne roweru miejskiego

Rowery miejskie jak sama nazwa mówi stanowią przede wszystkim środek transportu miejskiego. Jednak można się nimi wybrać również na krótkie, krajoznawcze wycieczki. Rowery miejskie posiadają:

  • opony najczęściej 28-calowe, chociaż można wyróżnić także koła 26 i 27- calowe;
  • szeroką, wygiętą kierownicę, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech roweru miejskiego;
  • krótką ramę, która ma specyficzny kształt;
  • duże, wygodne siodełko;
  • obowiązkowe wyposażenie, na które składają się pełne błotniki, tylny bagażnik, oświetlenie, osłona na łańcuch, koszyczek oraz stopka.

Zalety roweru miejskiego

Rowery miejskie posiadają zalety swojego użytkowania. Przede wszystkim:

  • ułatwiają komunikację, co jest niezwykle ważne w większych miastach, które przepełnione są samochodami. Wykorzystanie roweru miejskiego może usprawnić Twoją podróż do pracy lub szkoły, możesz dotrzeć do docelowego miejsca znacznie szybciej;
  • jest to rodzaj aktywności fizycznej, a jak wiadomo dobrze jest dbać o zdrowy styl życia. Jeśli nie posiadasz swojego roweru, to oczywiście możesz wypożyczyć jeden z rowerów miejskich;
  • zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska, dlatego jeśli przerzucisz się na rower to ilość spalin samochodowych pochłanianych przez powietrze również się zmniejszy;
  • nie trzeba martwić się o koszty paliwa czy koszty ubezpieczenia tak jak to bywa w przypadku samochodów.

Podsumowanie tematu związanego z rowerami miejskimi

Rowery miejskie są niezwykle funkcjonalne, dlatego mogą być idealnym środkiem transportu dla osób w każdym wieku. Coraz więcej krajów decyduje się na systemy rowerowe, również w Polsce zainteresowanie rowerami miejskimi stale rośnie. Jak sam mogłeś zauważyć z użytkowania roweru miejskiego jest sam pożytek. Dlatego Ty również przerzuć się na rower i zacznij czerpać z tego korzyści. Na pewno nie pożałujesz.