Automatyka budynkowa i rozwiązania smart home w Szczecinie

Inteligentne systemy sterowania od dawna pozwalają usprawniać zarządzanie budynkami. Wykorzystuje się je nie tylko w celach przemysłowych, ale i mieszkalnych. Składają się z wielu różnych elementów, które pozwalają w prosty sposób zarządzać całym budynkiem. Dziś przyjrzymy się temu, jakie rozwiązania oferuje automatyka. A także, jakie korzyści przynosi jej instalacja w mieszkaniu.

Dlaczego Szczecin?

Szczecin ma wiele atutów, jeżeli chodzi o wykorzystanie działania zautomatyzowanego systemu inteligentnego budynku. Dynamicznie rozwijający się sektor innowacyjny umożliwia korzystanie z lokalnych zasobów technologicznych. Przekłada się to na szybszy rozwój miasta i przyciąganie nowych inwestorów. Miasto posiada również wysoki poziom kształcenia technicznego. Oznacza to, że przyczynia się do kształcenia specjalistów z branży automatyki budynkowej. Inną kwestią jest zrównoważony rozwój. Miasto aktywnie działa na rzecz zwiększania efektywności energetycznej, poprzez wdrażanie inteligentnych systemów – zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych.

Rozbudowany system zarządzania budynkiem

Automatyka to rozbudowany system zarządzania budynkiem, który składa się z mniej lub bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Realizują one określone czynności automatycznie lub z mocno ograniczonym udziałem użytkownika. Sterowanie smart home może odbywać się za pomocą inteligentnych przycisków. Niemniej użytkownik może sterować poszczególnymi funkcjami również z poziomu aplikacji na smartfonie.

Wśród najpopularniejszych elementów automatyki znajdują się:

  • inteligentne oświetlenie;
  • przesłony okienne (rolety, żaluzje, zasłony);
  • klimatyzacja, wentylacja i ogrzewanie;
  • systemy nawadniające do ogrodu;
  • systemy multimedialne (audio, wideo, asystenci głosowi);
  • systemy kamer i zabezpieczeń, w tym czujników;
  • furtki i bramy.

W zależności od rodzaju budynku poszczególne elementy smart pozwalają na realizację innych funkcji. Oznacza to, że inaczej będzie wyglądać automatyka w mieszkaniu, a inaczej w biurze, czy szpitalu. Cały system smart home może działać za pomocą harmonogramów lub scen – np. scena poranek pozwala na automatyzację rolet i oświetlenia. Dzięki czemu użytkownik nie musi wstawać z łóżka, aby wpuścić promienie słoneczne do wnętrza pomieszczenia. System zrobi to automatycznie za niego.

Razem, czy osobno?

Elementy smart home mogą być używane pojedynczo lub być łączone w zestawy. Dobrym przykładem może być system bezpieczeństwa, w którego skład wchodzą zarówno czujniki, kamery, alarmy, jak i inteligentne zamki.

Automatyka w Szczecinie może być dobrą inwestycją ze względu na liczne korzyści. Automatyzacja gniazdek oraz innych urządzeń to przede wszystkim wysokie oszczędności. Jest ona doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o minimalizację kosztów zużycia energii elektrycznej. Dzięki takim systemom użytkownik przyczynia się także do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jest to możliwe dzięki połączeniu instalacji smart z panelami fotowoltaicznymi i/lub pompą ciepła. Taka kombinacja pozwala na kontrolowanie energii, co jeszcze bardziej wpływa na optymalizację jej zużycia.