Co to jest podatek u źródła?

Mieszkasz w Polsce i prowadzisz własny biznes na skalę Europejską? Gratulacje, jesteś jedną z tych osób, które są zobowiązane do pobierania tak zwanego „podatku u źródła” (z ang. Withholding Tax, WHT). Jeżeli jeszcze nie wiesz co to takiego podatek u źródła, przeczytaj poniższy artykuł, który mam nadzieję, rozwieje twoje wszelkie wątpliwości.

  • Co to takiego podatek u źródła?
  • Kogo dotyczy?
  • Kiedy wystepuje?
  • Nowe zasady?

Co to takiego „podatek u źródła”?

Są takie usługi, które pomimo tego, że są świadczone przez podmioty zagraniczne, mogą być w Polsce opodatkowane. Najlepszym przykładem jest oprogramowanie. Podatek u źródła pobierany jest w przypadku przelewów transgranicznych – czyli takich, których konta znajdują się na terenie Unii Europejskiej.

Kogo dotyczy?

To taka forma podatku, której podlegają jedynie osoby prawne – czyli każdy przedsiębiorca korzystający z usług innego przedsiębiorcy, z tą różnicą, że ten drugi przedsiębiorca ma swoją siedzibę poza granicami Polski.

Kiedy występuje?

Bardzo często u drobnych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi niematerialne (reklamowe, prawne, księgowe lub doradcze). Przykład? Reklamy od Goggle’a. To najczęściej spotykana forma świadczenia usług niematerialnych. Firmy o światowym zasięgu, pokroju Google’a czy Facebook’a, które świadczą swoje usługi w Polsce, znajdują się również na liście tych, od których trzeba pobrać podatek u żródła.

Znaczy to mniej więcej to, że kupując usługi od tych światowych firm, nabywca ma również obowiązek pobrania podatku źródłowego. Przykładowo, jeżeli stawka podatku wynosi 10% (od należności licencyjnych), to podmiot zagraniczny otrzyma 90% kwoty wynagrodzenia. Te 10% trafi do polskiego urzędu skarbowego jako „podatek u żródła”. Prawda, że prowadzenie interesów z Polskimi przedsiębiorcami to sama przyjemność?

Jeżeli chodzi o stawki podatku u źródła – są one określane przez ustawodawstwo wewnętrzne danego państwa.

Nowe zasady?

Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania podatku u źródła. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowy system „pay and refund”. Co to takiego? To system, w którym zwolnienie z podatku będzie następować jedynie w przypadku, gdy:

  • polski płatnik ma podpisane oświadczenie o posiadaniu wszyskich niezbędnych dokumentów, wymaganych do skorzystania ze zwolnienia z podatku u źródła. Oświadczenie musi być podpisane przez wszystkich członków zarządu polskiego płatnika, a dokumenty dokładnie sprawdzone. Termin ważności oświadczenia to 2 miesiące,
  • polski płatnik uzyska pozytywną opinię od polskich organów podatkowych, która potwierdzi możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku u żródła. Po złożeniu wniosku, opinia wystawiana jest w ciągu 6 miesięcy i ważna przez 3 lata od momentu jej wydania.

Podatek u źródła to jeden z najbardziej problematycznych. Przedsiębiorcy, którzy nabywają różnego rodzaju usługi od firm zagranicznych, mogą mieć wątpliwości czy dana usługa jest usługą niematerialną. Najlepszym wyjściem w przypadku sytuacji problematycznych, będzie wystąpienie z wnioskiem o interpretację podatkową lub skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego.